👤

Pomocy!!!!

Zad 1
Rozwiąż zadanie za pomocą równania.
W dwóch beczkach jest razem 136 litrów wody. W pierwszej jest o 48 litrów wody więcej niż w drugiej. Ile litrów jest w każdej beczce?

Zadanie 2
Rozwiąż zadanie za pomocą równania.
Magda kupiła 5 zeszytów i piórnik. Cena piórnika była siedmiokrotnie wyższa od ceny zeszytu. Za zakupy Magda zapłaciła banknotem 50 zł, z którego otrzymała 14 zł reszty. Ile kosztował piórnik, a ile zeszyty?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

zad.1

II beczka x

I beczka x+48

razem 136 l

x+x+48=136

2x=88 /:2

x=44l

x+48=44+48=92l

odp. w pierwszej beczce są 92l wody, a w drugiej 44l.

zad.2

cena zeszytu x

cena piórnika 7x

zapłaciła 36zł

5x+7x=36

12x=36 /:12

x=3zł

5•3=15zł zeszyty

7x=7•3=21zł piórnik

odp. piórnik kosztował 21zł, a zeszyty 15zł