👤

odp. Stężenie procentowe roztworu wynosi
8. Do 300 g 15-procentowego roztworu soli kuchennej dodano 50 g soli Oblicz steženie procentowe
roztworu (2p)​


Odpowiedź :

Będę korzystać ze wzoru na stężenie procentowe oraz jego przekształceń :)

Cp = (ms*100%)/mr

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

1. Obliczanie masy substancji w roztworze 15%

Dane: Cp=15%, mr=300g

ms = (Cp*mr)/100% = (15%*300g)/100% = 45g

2. Obliczanie Cp nowego roztworu

Dodano substancji, więc ms i mr się zwiększyły.

Dane: ms=45g+50g=95g, mr=300g+50g=350g

Cp = (95g*100%)/350g = 27,14%