👤

Oblicz stężenie molowe roztworu kwasu octowego, który ma stopień dysocjacji 0,25, a stężenie jonów wodorowych wynosi w nim 0,5 mol/dm3.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

α=Cz/Co ==> Co=Cz/α

Cz=0,5 mol/dm3

Co=?

α=0,25

podstawiamy do wzoru:

Co=Cz/α

Co=0,5/0,25= 2 mol/dm3