👤

Pani Ela kupiła 3 kg ziemniaków. Zapłaciła banknotem 10-złotowym i otrzymała 4,60 zł reszty. Ile kosztował 1 kg ziemniaków?

Poproszę równanie na x

Coś takiego jak np.
1+2x=7 /-1
2x=6 /:2
X= 3



Odpowiedź :

Odpowiedź:

Jeden kilogram kosztuje 1,80 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena za 1 kg

Zobacz obrazek Tera9

Witaj!

x - 1kg ziemniaków

10zł - 4,60zł = 3x

5,40zł - 3x | :3

x = 1,80zł

Odp. Kilogram ziemniaków kosztuje 1,80zł

Sprawdzenie:

1,80zł*3 + 4,60zł = ?

5,40zł + 4,60zł = 10,00zł

Pozdrawiam!