👤

Oblicz, jaką objętość wodoru odmierzonego w warunkach normalnych powstanie w wyniku reakcji 1,15g potasu z wodą.Prosze o jak najszybsze wykonanie

Odpowiedź :

Odpowiedź:

2K+2H2O ⇒ 2KOH+H₂↑

M potasu = 39g/mol

39*2=78g

W wyniku reakcji 78g potasu z wodą powstaje 22,4 dm³ wodoru, zatem w wyniku reakcji 1,15g potasu z wodą powstanie x dm³ wodoru:

78g ---- 22,4dm³

1,15g---- x dm³

x= 1,15*22,4/78= ok. 0,33 dm³.

Odp. Powstanie około 0,33 dm³ wodoru.