👤

W wyniku reakcji spalania magnezu w tlenie powstało 72g tlenku magnezu. a) Napisz zachodzące równanie reakcji chemicznej. b) Oblicz masę każdego z substratów, jeżeli tlenu było cztery razy mniej niż magnezu.Prosze mam 10 min

Odpowiedź :

a) 2Mg+O2--->2MgO

b) x        1/4x         72g

x+1/4x=72 g

5/4 x=72g/:(5/4)

x=57,6 g magnezu

72g-57,6g=14,4 g tlenu