Odpowiedź :
Zadanie 1
5---x%
7---100%
x=71,43%Ca
100%-71,43%=28,57%O
Zadanie 2
mSi:mO=7:8/*4
28:32
mSi=28 u
mO=16 u
28u:28u=1 atom Si
32u:16u=2 atomy O
Wzór: SiO2
Zadanie 3
a) mCa:mO=40:16=5:2
b) 40u---x%
56u---100%
x=71,43%Ca
100%-71,43%=28,57%O
Zadanie 1
5---x%
7---100%
x=71,43%Ca
100%-71,43%=28,57%O
Zadanie 2
mSi:mO=7:8/*4
28:32
mSi=28 u
mO=16 u
28u:28u=1 atom Si
32u:16u=2 atomy O
Wzór: SiO2
Zadanie 3
a) mCa:mO=40:16=5:2
b) 40u---x%
56u---100%
x=71,43%Ca
100%-71,43%=28,57%O