👤

Ile soli należy dodać do 4kg piętnastoprocentowej solanki, aby otrzymać solankę dwudziestoprocentową?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

mr - masa roztworu = 4 kg

15% = 0,15

ms - masa soli w solance = 4 kg * 0,15 = 0,6 kg

x - ilość koniecznej soli do dosypania

(ms + x)/(mr + x) * 100% = 20% | : 20%

(ms + x)/(mr + x) * 5 = 1

5(ms + x) = mr + x

5ms + 5x = mr + x

5x - x = mr - 5ms

4x = 4 kg - 5 * 0,6 kg

4x = 4 kg - 3 kg = 1 kg

x = 1/4 kg = 0,25 kg soli trzeba dosypać do solanki