👤

4. Wyznacz stosunek objętości sześcianu o krawędzi 8 cm do
objętości kuli opisanej na tym sześcianie pilne pls​


Odpowiedź :

a=8cm - długość krawędzi sześcianu

d=a√3 - długość przekątnej sześcianu

2R=d , gdzie R - promień kuli

d=8√3 cm

2R=8√3cm |:2

R=4√3cm

Vs/Vk=a³/(4/3πR³)=(8cm)³/(4/3π·(4√3cm)³=64/(256√3/3π)=3·1/4√3 π=3√3/(4·3π)=√3/(4π)