Odpowiedź :
1)
m= 8 kg
F= 5 N
a=?
F=m*a
a=F/m
a=5/8
a=0,625 m/s²
2)
m=250 kg
a= 8 m/s²
F=m*a
F=250*8
F=2000 N
3)
F= 8 N
a= 0,1 m/s²
m=?
F=m*a
m=F/a
m=8/0,1
m=80 kg
1)
m= 8 kg
F= 5 N
a=?
F=m*a
a=F/m
a=5/8
a=0,625 m/s²
2)
m=250 kg
a= 8 m/s²
F=m*a
F=250*8
F=2000 N
3)
F= 8 N
a= 0,1 m/s²
m=?
F=m*a
m=F/a
m=8/0,1
m=80 kg