👤

W reakcji potasu z chlorem powstało 300 g chlorku potasu. Ile wzięto gram potasu? BŁQGAAMAMAMMA DAM NAJ​

Odpowiedź :

Zacznijmy od ułożenia równania reakcji:

K + Cl → KCl

Odczytajmy teraz wartości masy molowej potasu z układu okresowego oraz obliczmy masę molową chlorku potasu

M[tex]_{K}[/tex] = 39 g/mol

M[tex]_{KCl}[/tex] = 39 + 35,5 = 74,5 g/mol

Proporcja:

39 g K ----- 74,5 g KCl

xg        ----- 300 g

x ≈ 157,05 g    ← Odpowiedź