👤

Przedsiębiorstwo ZEFIR produkuje 2 rodzaje wyrobów: wyrób A o wadze 300 g i wyrób B o wadze 500 g. Zużycie materiałów oraz kosztów przerobu jest proporcjonalne do wagi wyrobów. W bieżącym miesiącu wyprodukowano 450 szt wyrobów A i 380 szt wyrobów B. Poniesione koszty (materiały bezpośrednie + wynagrodzenia bezpośrednie + koszty wydziałowe - uzasadnione) to łącznie 26 000 zł Na podstawie powyższych danych proszę obliczyć koszt jednostkowy wyrobu A i B.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

Koszy są proporcjonalne do wagi więc

[tex]K_A = p * 300\\K_B = p * 500\\[/tex]

gdzie p - współczynnik proporcjonalności

Całkowity koszt to

[tex]26000 = 450*K_A + 380*K_B = 450*p*300 + 380*p*500 = p(450*300 + 380*500)\\26000 = p(135000 + 190000) = p * 325000\\p = \frac{26000}{325000} = \frac{26}{325}\\\\K_A = 300 * \frac{26}{325} = 24\\K_B = 500 * \frac{26}{325} = 40[/tex]