👤

W wyniku rozkładu tlenku rtęci(II) otrzymano 112g tlenu i 88 g rtęci. Oblicz ile
gramów tlenku rtęci(II) uległo rozkładowi.
Potrzebuje na teraz daje naj!!​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

200g

Wyjaśnienie:

112g+88g=200g

Reakcja przebiega w nastepujący sposób:

2HgO --> 2Hg + O2

Z prawa zachowania masy wynika, że suma mas reagentów przed reakcją jest równa masie produktów tej reakcji. W wyniku rozkładu x gram tlenku rtęci (II) otrzymano 112g tlenu i 88g rtęci, można więc zapisać to jako:

x = 88g + 112g

x = 200g

Odp. Rozkładowi uległo 200g HgO

//ale stechiometrycznie takie masy nie mają prawa bytu, ponieważ w wyniku rozkładu 200g HgO powstaje tak naprawdę ok. 185g rtęci i ok. 15g tlenu