Odpowiedź:
m - masa roztworu = 2 kg
ms - masa cukru w roztworze = 2 kg * 10% = 2 kg * 0,1 = 0,2 kg
x - masa koniecznego dosypania cukru
(ms + x)/(m + x) * 100% = 20% | : 20%
(ms + x)/(m + x) * 5 = 1 | * (m + x)
5(ms + x) = m + x
5ms + 5x = m + x
5 * 0,2 kg + 5x = 2 kg + x
1 kg + 5x = 2 kg + x
5x - x = 2 kg - 1 kg
4x = 1 kg
x = 1 kg : 4 = 0,25 kg = 250 g
Odp: Trzeba dosypać 250 g cukru do roztworu