👤

Za trzy zeszyty i długopis Wojtek zapłacił 20 zł Długopis jest 2 razy droższy od zeszytu ile kosztował długopis a ile zeszyt Zapisz i rozwiąż odpowiednie równania​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a- cena zeszytu

b- cena długopisu

3a+b=20

b=2a

stosujemy zasadę podstawienia czyli za b wstawiamy 2a

3a+2a=20

5a=20

a=4

zeszyt kosztuje 4 zł

3*4+b= 20

b=20-12

b=8