👤

3. Do 50 g 30% roztworu pewnej soli, dodano 300 g wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu

Odpowiedź :

Będę korzystać ze wzoru na stężenie procentowe oraz jego przekształceń:

  • Cp = (ms * 100%)/mr

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

  • Obliczanie masy substancji w roztworze przed rozcieńczeniem

Dane:

Cp = 30%; mr = 50g

ms = (Cp * mr)/100% = (30% * 50g)/100% = 15g

  • Obliczanie stężenia procentowego rozcieńczonego roztworu

Dodano tylko wodę, więc masa substancji się nie zmieniła, zwiększyła się natomiast masa roztworu:

ms = 15g; mr = 50g+300g = 350g

Cp = (15g * 100%)/350g = 4,29%

Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi 4,29%

Go Studier: Inne Pytanie