👤

Zad.1
Oblicz jaka energie kinetyczna posiada samochód osobowy o masie 1,2 t jadący z prędkością 72 km/h
Zad.2
Z jaką prędkością poruszał się po torach tramwaj o masie 7 t, którego energia kinetyczna została
wyliczona na 350 kJ.
Zad. 3
Jaka była masa pocisku armatniego, który po wystrzeleniu poruszał się z prędkością 216 km/h i
uzyskał energie kinetyczną o wartości 27kJ
Zad .4
Oblicz wartość energii kinetycznej pocisku o masie 10g poruszającego się z prędkością 0,3 km/s.
Jaka będzie jego energia jeśli prędkość zwiększymy 2 krotnie ?
Jaka będzie jego energia jeśli prędkość zmniejszymy 2 krotnie ?
DAJE NAJ!


Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]Zad.1\\Dane:\\m=1,2t = 1200kg\\v=72\frac{km}{h}=20\frac{m}{s}\\\\Szukane:\\E_k=\frac{1}{2}mv^2\\\\Rozwiazanie:\\E_k=\frac{1}{2}\cdot 1200kg\cdot (20\frac{m}{s})^2=240~000J=240kJ\\\\Zad.2\\Dane:\\m=7t=7000kg\\E_k=350kJ=350~000J\\\\Szukane:\\v=?\\E_k=\frac{1}{2}mv^2/:\frac{m}{2}\\v^2=\frac{2E_k}{m}\\v=\sqrt{\frac{2E_k}{m}}\\\\Rozwiazanie:\\v=\sqrt{\frac{2\cdot 350~000J}{7000kg}}=100\frac{m}{s}\\\\[/tex]

[tex]Zad. 3\\Dane:\\v=216\frac{km}{h}=60\frac{m}{s}\\E_k=27kJ=27~000J\\\\Szukane:\\m=?\\E_k=\frac{1}{2}mv^2/:\frac{v^2}{2}\\m=\frac{2E_k}{v^2}\\\\Rozwiazanie:\\m=\frac{2\cdot 27~000J}{(60\frac{m}{s})^2}=15kg\\[/tex]

[tex]Zad. 4\\m=10g=0,01kg\\v=0,3\frac{km}{s}=300\frac{m}{s}\\\\Szukane:\\E_k=\frac{1}{2}mv^2\\\\Rozwiazanie:\\E_k=\frac{1}{2}\cdot 0,01kg\cdot (300\frac{m}{s})^2=450J\\v_2=2v \Rightarrow E_{k2}=\frac{1}{2}m(2v)^2=\frac{1}{2}m4v^2 \Rightarrow E_{k2}=4E_k\\v_3=\frac{v}{2} \Rightarrow E_{k3}=\frac{1}{2}m(\frac{v}{2})^2=\frac{1}{2}m\frac{1}{4}v^2 \Rightarrow E_{k3}=\frac{1}{4}E_k[/tex]

Wyjaśnienie: