👤

Z jaką prędkością poruszał się po torach tramwaj o masie 7 t, którego energia kinetyczna została wyliczona na 350 kJ.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Prędkość wynosi 10 m/s

Wyjaśnienie:

m = 7 t = 7000 kg

Ek = 350 kJ = 350 000 J

Energię kinetyczną wyznaczamy ze wzoru:

[tex]E_{k} = \frac{mV^{2} }{2} /* 2[/tex]

2 * Ek = [tex]m * V^{2}[/tex]  /:m

[tex]V^{2} = \frac{2 * Ek}{m}[/tex]

v = [tex]\sqrt{\frac{2 * Ek}{m} }[/tex] = [tex]\sqrt{\frac{ 2 * 350 000 J}{7000kg} }[/tex]= [tex]\sqrt{\frac{700000J}{7000kg} } =[/tex][tex]\sqrt{100\frac{m^{2} }{s^{2} } } = 10 \frac{m}{s}[/tex]