👤

Prostopadłościenny klocek stojący na ścianie, która ma 12dm x 15dm wywiera na podłoże
ciśnienie 500Pa. Na ścianie o jakiej powierzchni musiałby stanąć ten klocek, aby wywarł on na

podłoże ciśnienie 1250Pa?


Odpowiedź :

dane:

S1 = 12dm * 15 dm = 1,2m * 1,5m = 1,8m^2

p1 = 500Pa

p2 = 1250Pa

szukane:

S2 = ?

Fg = ?

p = Fg / S

Fg = p * S

Fg = p1 * S1

Fg = 500Pa * 1,8m^2 = 900N

S = Fg / p

S2 = 900N / 1250Pa = 0,75m^2