Plssss potrzebne na dzisiaj

Odpowiedź:
Krok 1: Gdy osoba pcha wózek ruchem jednostajnym, to zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona siły działające na wózek równoważą się.
Krok 2: Osoba działa na wózek siłą o wartości 20N zwróconą do przodu (na rysunku w prawo).
Krok 3: Wnioskujemy, że na wózek działa także zwrócona do tyłu siła tarcia o wartości 20N.
Krok 4: Gdy zwiększymy do 60N wartość siły, którą jest pchany wózek, a pozostałe siły nie zmienią się, to na wózek będzie działać zwrócona do przodu siła wypadkowa o wartości 40N
Krok 5: Siła wypadkowa będzie nadawać wózkowi przyspieszenie wyrażone wzorem [tex]a=\frac{F}{m}[/tex], zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona.
Krok 6: Ze wzoru [tex]a=\frac{F}{m}[/tex] obliczamy przyspieszenie wózka: [tex]a=\frac{40N}{10kg}=4\frac{m}{s^2}[/tex]
Krok 7: wózek przyspiesza przez czas t=0,5s. Obliczamy prędkość uzyskaną przez wózek: v=a*t=4[tex]\frac{m}{s^2}[/tex]*0,5s=2[tex]\frac{m}{s}[/tex].
Wyjaśnienie: