Zadanie w załączniku

Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
*u góry masy molowe, na dole dane obliczone z zadania
151g 78g 87g
MnSO4 + Na2S --> MnS↓ + Na2SO4
(50g) 6g y g
xg
ze stężeń procentowych liczymy ile jest substancji w roztworach:
Cp=ms/mr *100%
20%=ms/250g *100%
ms=50g MnSO4
30%=ms/20g*100%
ms=6g Na2S
mając dwa substraty trzeba ustalić, czy jakiegoś nie mamy w nadmiarze
stąd zamiast 50g wstawiamy xg
151g MnSO4 - 78g Na2S
xg MnSO4 - 6g Na2S
---------------
78*x=151*6
x=11,6g (tyle MnSO4 wystarczy, żeby przereagować stechiometrycznie z 6g Na2S)
to oznacza, że jest za dużo MnSO4
dalej obliczamy masę produktu z tego substratu, którego jest mniej czyli z 6g Na2S
78g Na2S - 87g MnS
6g Na2S - y g MnS
---------------
6*87=78*y
y=6,69g MnS