Oblicz (za pomocą metody potencjałów węzłowych lub metody superpozycji) prądy płynące w obwodzie przedstawionym na rysunku. Dane do zadania: E1=10V; R1=5kOhm; R2=10kOhm.

Odpowiedź:
Metoda potencjałów węzłowych. Potencjał jednego węzła przyjmujemy za zerowy. W tym układzie drugi węzeł Va ma potencjał równy napięciu zasilania.
Wyjaśnienie:
Metodę superpozycji stosuje się w układach gdzie mamy kilka źródeł. Tu jest jedno źródło zasilania więc metody superpozycji nie da się zastosować.