👤

Zadanie
Po obniżce 15% cena spodni wynosi 71,40 zł.
Oblicz cenę spodni przed obniżką. Zapisz obliczenia.​


Odpowiedź :

100% - 15% = 85%

x - cena spodni przed obniżką

85% - 71,40zł

100% - x zł

Metodą proporcji:

85x = 7140  | :85

x = 84

Odp: Spodnie przed obniżka kosztowały 84zł.

Mam nadzieję że pomogłam i liczę na naj. ♥

0,85—71,4 zł
1—x
0,85x=71,4
X=84