👤

Połączono równolegle 4 kondensatory
c1 2 pico farady
c2 5 pico farady
c3 6 pico farady
c4 12 pico farady
do układu podpięto napięcie
U= 12V
Oblicz pojemność całkowitą i ładunki na poszczególnych kondensatorach


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Cz=2+5+6+12= 25pF

Pojemność całkowita wynosi 25pF.

CU=Q

Ładunki na poszczególnych kondensatorach:

Q1=2pF*12V=24pC

Q2=5pF*12V=60pC

Q3=6pF*12V=72pC

Q4=12pF*12V= 144pC