👤

W Polsce obowiązuje kilka stawek VAT, czyli podatku od dóbr i usług doliczanego do ceny netto. Podstawową stawką tego podatku jest 23%. Na niektóre produkty i usługi nałożony jest podatek VAT w wysokości 5% lub 8%.
a) Oblicz cenę brutto ( czyli z podatkiem VAT) od ceny netto równej 1450 zł według trzech różnych stawek.
b) Oblicz ceny netto (bez podatku VAT) gdy cena brutto wynosi 1450 zł i została naliczona według trzech różnych stawek.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

A) 1450 * 23%=333.50 1450+333.50=1783.50

1450*5%=72.50 72.50+1450=1522.50

1450*8%=116 116+1450=1566

B) 1450-23%=1116.50

1450-5%=1377,50

1450-8%=1334