👤

W sklepie obniżono cenę wszystkich towarów o 20%. Ile trzeba zapłacić po obniżce za koszulkę, która wcześniej kosztowała 25zł? Zapisz obliczenia i odpowiedź
Pani Zofia zarabia miesięcznie 2400zł. Ile będzie zarabiać po 5% podwyżce? Zapisz obliczenia i odpowiedź.
Oblicz kwotę o 25% większą od 72zł. Zapisz obliczenia.
Spodnie kosztują 60zł. Co jest korzystniejsze dla kupującego: obniżka
o 30% czy obniżka o 20zł?
na teraz daje naj blagam


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zad 1

20% z 25. 25*0,2=5

25zł-5zł=20zł

Odp trzeba zapłacić 20 złote.

Zad 2

5 % z 2400zł. 0,05*2400=120

120zł+2400zł=2520zł

Odp.Po podwyżce będzie zarabiała 2530zł.

Zad 3

25% z 72zł. 0,25*72=18

72+18=90

Odp.Kwota będzie większa o 18zł

Zad 4

30% z 60 zł więc 3*6=18zł

10% =6zł bo 0,1*60=6

60zł-18zł=42zł

60zł-20zł=40zł

Odp.Wiec korzystniejsza jest obniżka o 20zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

* mnożenie

Plis daj serduszko

I jest dobrze

1. 25zł=100%
25:10=10%
2,5=10%
20%= 10% x 2= 2,5 x2= 5zł
25zł- 5zł= 20zł
Koszulka po obniżce kosztuje 20 zł.


2.
2400= 100%
10%= 2400: 10= 240zł
5%= 10% : 2= 240: 2= 120zł
2400zł+ 120zł= 2520zł
Pani Zofia po podwyżce będzie zarabiać 2520zł

3.
72= 100%
10%= 72: 10= 7,2
5%= 7,2: 2= 3,6
25%= 7,2+ 7,2+ 3,6= 18
72+ 18= 90zł

4.
60= 100%
10%= 60: 10= 6
30%= 10% x 3= 6 x 3= 18zł

Korzystniejsza dla kupującego jest obniżka o 20 zł