👤

1.    Przed zwierciadłem sferycznym wklęsłym o promieniu krzywizny r  = 30 cm umieszczono w odległości x  = 20 cm płonącą świecę o wysokości h  = 10 cm. W jakiej odległości od zwierciadła i jakiej wysokości powstanie obraz? Określ cechy tego obrazu.
2.    W odległości 30 cm od zwierciadła o ogniskowej 10cm ustawiono pewien przedmiot. Oblicz powiększenie otrzymanego obrazu, promień krzywizny zwierciadła.
3.    Przedmiot ustawiony przed zwierciadłem o ogniskowej 40 cm w odległości 180 cm. Oblicz odległość obrazu od zwierciadła, powiększenie obrazu i  promień krzywizny zwierciadła.
4.    Za pomocą zwierciadła kulistego wklęsłego o ogniskowej 30 cm, otrzymano obraz pozorny powiększony. Oblicz powiększenie obrazu, jeżeli odległość między przedmiotem a zwierciadłem wynosiła 60cm


Odpowiedź :

Odpowiedź:

ZADANIE 1

R= 30cm

f= R/2=15cm

x-20cm

y=?

1/f = 1/x + 1/y

1/y= 1/f-1/x

1/y=(x-f)/fx

Y=fx/(x-f) =15*20/(20-15)=300/5

Y=60cm

Odp. Obraz powstanie w odległości 60 cm od zwierciadła  

Rzeczywisty

Powiększony  

Odwrócony

reszty nie mam ale mam nadzieje ze to jedno zadanie ci sie przyda