👤

Jakie powinno być stężenie molowe kwasu chlorowego (III), aby liczba kationów wodoru w roztworze tego kwasu była 10 krotnie mniejsza od liczby anionów wodorotlenowych o stężeniu 0,04 mola/dcm

Odpowiedź :

Odpowiedź:

K=[H+]*[ClO2(-)]/[HClO2]=[H+]*[H+]/(C(HClO2)-[H+])=[H+]^2/(C(HClO2)-[H+])=0.04^2/(C(HClO2)-0.04)=1.1*10^(-2) ---> C(HClO2)= 0.1855 mol/dm3

Wyjaśnienie:[OH-]=cNaOH=0.4 mol/dm3

W roztworze HClO2 powinno być 10-kretnie mniejsze stężenie jonów wodorowych czyli:

[H+]=0.04 mol/dm3

HClO2 <---> H(+) + ClO2(-)

(stała dysocjacji odczytana z tabel)