👤

Za zeszyt i piornik Krzysiu zapłacił 24zł. Piórnik jest 5 razy droższy od zeszytu .Ile kosztuje piórnik a ile zeszyty.rozwiaz zadanie za pomocą równania

Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

Za zeszyt zapłacił 5 zł, a za piórnik 19zl

Odpowiedź:

zeszyt = x

piórnik = 5x

zeszyt + piórnik = 24zł

x + 5x = 24zł      

6x = 24zł      [ :6

x = 4zł

zeszyt = x = 4zł

piórnik = 5x = 20zł

[ oznacza obustronnie np. odejmujemy

Pozdrawiam.

Szczegółowe wyjaśnienie: