Odpowiedź :
Odpowiedź:
R=100 Ω
L=0,5 H
U=220 V
f=50 Hz
-------------------
RL=2πfL= 2*π*50*0,5=157 Ω
opór pozorny
Z= (100^2+157^2)^0,5=186,14 Ω
prąd w obwodzie
I=U/Z= 220/186,14=1,18 A
napięcie na oporniku
Ur=I*R= 1,18*100=118 V
napięcie na cewce
UL=I*RL= 1,18*157=185,26 V
kąt przesunięcia fazowego miedzy prądem a napięciem
tgϕ=RL/R= 157/100=1,57
ϕ=57,5⁰
Wyjaśnienie:
RL=ωL opór indukcyjny
Z=√(R^2+RL^2) opór pozorny