👤

Zad1 Okno okrętu podwodnego ma powierzchnię 0,8 m2 I znajduje się na głębokości na której ciśnienie Wybiera przez słup wody wynosi 700 kPa
A.5,6MN
B.560kN
C.156kN
D.560MN
——————————————
Zad 2
Kulkę o objętości 7 cm³ wykonaną z żelaza zanurzona kolejno w wodzie alkoholu etylowym , I gliceryny czy na kulkę zanurzoną w wymienionych cieczach działa taka sama siła wyporu wybierz odpowiedź jeden albo dwa oraz jej uzasadnienie A B lub C———————
I- Tak -ponieważ -A -Objętość wypartych przez kurtkę cieczy były takie same
B-Zanurzoną w cieczach kulkę wykonaną z tej samej substancji
C-gęstość ciecze w których zawieszono kulkę były różne
II- nie


Przyjmij gęstość żelaza 7900 kg/ m3 alkoholu etyl.790 kg/m3 gliceryny 1300kg/m3


Odpowiedź :

1.

Aby obliczyć siłę parcia cieczy na okno skorzystamy ze wzoru na ciśnienie i przekształcimy go:

[tex]p = \frac{F}{S}[/tex]

[tex]p - cisnienie = 700kPa = 700000Pa (kilo - 1000)\\F - szukana_.sila\\S- pole powierzchni =0,8 m^2[/tex]

[tex]F = p*S = 0,8m^2*700000Pa= 560000N = 560kN (B)\\[/tex]

2.

II C

siła wyporu zależy od gęstości cieczy, a nie zanurzonego ciała