👤


Obwód rombu wynosi 60cm. Oblicz wysokość rombu, jeżeli wiadomo, że jedna z jego przekątnych ma 18 cm.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wysokość rombu wynosi 14,4cm

Szczegółowe wyjaśnienie:

Ob =60cm obwód rombu

d = 18cm przekątna rombu

p - druga przekątna [w cm]

a - bok rombu [w cm]

h - wysokość rombu [w cm]

Ob =4a

a =Ob/4 =60/4

a =15

--------

z twierdzenia Pitagorasa

(d/2)² +(p/2)² = a²

(18/2)² +(p/2)² = 15²

9² +(p/2)² = 15²

81 +(p/2)² =225

(p/2)² = 225-81

(p/2)² = 144 | √

p/2 =12 | *2

p = 24

---------

porównajmy teraz dwa wzory na pole rombu

a*h = p*d/2 |:a

h = p*d/2a

h = 18*24/2*15 = 6*12/5

h = 72/5 = 144/10

h = 14,4

========