👤

1. Napisz odpowiednie równania: (2p)



Baba Jaga upiekła x pierników, babeczek — o dwie mniej niż pierników, a makaroników — trzy razy więcej niż pierników. Razem upiekła 43 ciasteczka.



b) Bilet normalny do kina kosztuje x złotych, a bilet ulgowy jest o 5 zł

tańszy. Trzy bilety normalne kosztują tyle samo, co cztery ulgowe.


Odpowiedź :

a) x-pierniki

x-2-babeczki

x*3-makaroniki

43- ciasteczka razem

x+(x-2)+(x*3)=43

x+x-2+x*3=43

2x-2+3x=43

5x-2=43

5x=43+2

5x=45 /:5

x=9- tyle było pierników

x-2=9-2=7- tyle było babeczek

x*3=9*3=27- tyle było makaroników

b) x-bilet normalny do kina

x-5-bilet ulgowy do kina

5*x=6*(x-5)

5x=6x-30

5x-6x=-30

-x=-30 /*(-1)

x=30

bilet normalny kosztuje 30zł

x-5=30-5=25

bilet ulgowy kosztuję 25zł