👤

Oblicz stosunek masowy pierwiastków chemicznych w związku chemicznym o wzorze CH4. 4 p.

A. Stosunek masowy C : H = …..
B. Oblicz zawartość procentową pierwiastków w tym związku (zapisz obliczenia).


Odpowiedź :

mCH4=12u+4*1u=16u

a) mC:mH=12:4=3:1

b) 12u---x%

   16u---100%

   x=75%C

100%-75%=25%H