👤

Oblicz masę sanek które ciągnięte z siła 100N uzyskały prędkość 14,4 km/h w czasie 5 sekund. PROSZĘ O POMOC 15 PUNKTÓW!!! DAJE NAJ

Odpowiedź :

F=100 N

v=14,4 km/h

t=5 s

Niezrównoważona siła działa na ciało - porusza się ono ruchem jednostajnie przyśpieszonym zgodnie z drugą zasadą dynamiki.

[tex]v_k=a*t\\ \\a=\frac{\Delta v}{t}\\ \\14,4 \ \frac{km}{h}=14,4\frac{1000 \ [m]}{3600 \ [s]}=4 \ \frac{m}{s}\\ \\a=\frac{F}{m}\\ \\\frac{\Delta v}{t}=\frac{F}{m}\\ \\m=\frac{F*t}{\Delta v}=\frac{100 \ [\frac{kg*m}{s^2}]*5 \ [s]}{4 \ [\frac{m}{s}]}=125 \ kg[/tex]