👤

Zadanie 1. Ile gramów wapnia uległo spaleniu w reakcji z 60 g tlenu ,
jeżeli produktem spalania jest 123 g tlenku wapnia.
Zadanie2. Oblicz, ile gramów tlenu przereagowało z 17 g amoniaku (NH3),
jeżeli w wyniku reakcji powstało 30 g tlenku azotu (II) (NO) i 27 g wody.
Wskazówka: 4NH3 + 5O2 → 4NO + 6H2O


Odpowiedź :

Zadanie 1

2Ca+O2--->2CaO

xg      60g    123g

x+60g=123g

x=63 g

Zadanie 2

4NH3+5O2--->4NO+6H2O

17g       xg         30g    27g

17g+x=30g+27g

x=40 g tlenu