👤

Proszę o szybką pomoc
23/246
Oblicz pole prostokąta, którego obwód wynosi 50 cm, a jeden z boków jest dłuższy od drugiego o 5cm


Odpowiedź :

x - jeden bok  | 10

x+5 -drugi bok  | 15

2*x + 2*(x+5) = 50

4x + 10 = 50   |-10

4x= 40  | :4

x=10

P= 10*15= 150 [tex]cm^{2}[/tex]

Odpowiedź:

P = ab

O = 2(a + b)

P = ab

a = b + 5cm

O = 50cm = 2(b + 5cm + b)      /:2

25cm = 2b + 5cm

2b = 25cm - 5cm = 20cm

b = 10cm

a = 10cm + 5cm = 15cm

P = ab = 10cm * 15cm = 150cm².

Pole tego prostokata wynosi 150 cm².

Szczegółowe wyjaśnienie: