👤

Nateraz szybko daje naj
Koszt przyjęcia w restauracji jest stały. Jeśli uczestniczy w przyjęciu 56
Osób, to każdy musi zaplacić po 75 zł. Jaki jest koszt uezestnictwa w pzyjęciu, jeśli jest 70 osób? Zapisz obliczenia.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

            60 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

Koszt uczestnictwa w przyjęciu to cena jaką płaci każdy uczestnik przyjęcia, a koszt przyjęcia to łączna kwota do zapłacenia przez wszystkich uczestników.

Koszt przyjęcia:

56·75 zł = 4200 zł

56·75 = (50 + 6)·75 = 50·75 + 6·75 = 50·(70 + 5) + 6·(70 + 5) =

          = 50·70 + 50·5 + 6·70 + 6·5 = 3500 + 250 + 420 + 30 =

          = 3500 + 250 + 450 = 3500 + 700 = 4200

Skoro koszt przyjęcia jest stały (nie zależy od ilości osób), to jeśli w przyjęciu uczestniczy 70 osób, musimy rozłożyć koszt 4200 zł na te 70 osób:

4200:70 = 420:7 = 60

Koszt uczestnictwa w przyjęciu wyniesie 60 zł

II sposób obliczeń:

x    - koszt uczestnictwa w przyjęciu dla 70 osób

70 - ilość osób w przyjęciu dla 70 osób

70·x  - koszt przyjęcia

75 zł   - koszt uczestnictwa w przyjęciu dla 56 osób

56 - ilość osób w przyjęciu dla 56 osób

56·75  - koszt przyjęcia

Skoro kosz przyjęcia jest stały, to:

70·x = 56·75 zł       /:7

10x = 8·75 zł         /:5

2x = 8·15 zł        /:2

 x = 4·15 zł

 x = 60 zł