klasa siódma zadanie w załączniku na szybko zadanie 1 i 2

Odpowiedź:
zad 1
106 : 2 = 53cm
53 - 12 = 41cm - krótsza
53 + 12 = 65cm - dłuższa
Odp: Długość krótszej listewki wynosi 41cm
zad 2
95 : 5 = 19
19 × 4 = 76 nauczycielek
95 - 76 = 19 pozostałych nauczycieli
Odp: W szkole pracuje 76 nauczycielek.
Zadanie 1.
Długość całej listwy 106cm.
Wiemy że jedna cześć listwy jest krótsza o 12cm.
106cm : 2 = 53cm. (podzieliłem sobie na 2 części)
53cm - 12cm. = 41cm - krótsza listwa
53cm + 12cm = 65cm - dłuższą listwa
Odpowiedź: Długość krótszej listwy to 41cm.
Zadanie 2.
x - ilość nauczycieli
4x - ilość nauczycielek
x + 4 x wszyscy razem
95 - tyle jest wszystkich nauczycieli
x + 4 x = 95
5x = 95
5x = 95 / : 5
x = 19
Ilość nauczycieli 19
Ilość nauczycielek 4 * 19 = 76
Razem 76 + 19 = 95
Odpowiedź: W tej szkole pracuje 76 nauczycielek.
Pozdrawiam :)