👤

Do naczynia zawierającego pięcioprocentowy roztwór soli dolano 2 kg dziesięcioprocentowego roztworu soli i otrzymano roztwór o stężeniu 7%
ILE BYŁO ROZTWORU PIĘCIOPROCENTOWEGO?
potrzebuje fast


Odpowiedź :

x - ilość roztworu 5%

0,05x - ilość soli w roztworze 5%

0,1·2 - ilość soli w roztworze 10%

x+2 - ilość roztworu 7%

0,07(x+2) - ilość soli w roztworze 7%

0,05x+0,1·2 - ilość soli w roztworze 7%

0,07(x+2)=0,05x+0,1·2

0,07x+0,14=0,05x+0,2

0,07x-0,05x=0,2-0,14

0,02x=0,06   |:0,02

x=3

x=3kg - ilość roztworu 5%

Go Studier: Inne Pytanie