👤

turysta przeszedł trasę 48 km w czasie 8h
a) Oblicz prędkość z jaką szedł turysta

b) zapisz obliczenia lub uzasadnienie czy w czasie 80 min turysta mógł przejść 8 km​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

a) v=s/t

v=48km:8h=6km/h

v=6km/h

b) 1h=60min

80min=1h 20 min

20 min=1/3h

1/3h*6km=2km

6km+2km=8km

odp tak

A)
v=?
s=48km
t= 8h

v= s/t = 48/8= 6km/h

B)
s= 8km
t= 1h 20 min = 1 1/3
v= ?

v=s/t= 8/1 1/3= 8/3= 2 2/3 km/h

Odp: tak jest to możliwe ponieważ człowiek chodzi z prędkością około 2 lub 3 km/h