Grzesiek i Piotrek zbierają płyty winylowe. Muzykę pop reprezentuje 60% płyt Grześka oraz 80% płyt Piotrka. Razem mają 200 płyt, a liczba płyt Grześka stanowi 55% liczby płyt obu chłopców. Oblicz prawdopodobieństwo tego, że losowo wybrana płyta jest z muzyką pop.
[tex]s=g+p=200\ \text{ (s - wszystkie plyty, p - plyty Piotrka, g- plyty Grzeska)}\\o=0.6g+0.8p\ \text{ (o - pop)}\\g=0.55s=0.55*200=110\\p=200-110=90\\o=0.6*110+0.8*90=66+72=138\\P(O)=\cfrac{o}{s}=\cfrac{138}{200}=\cfrac{69}{100}[/tex]