Odpowiedź :
Odpowiedź:
[tex]a=5\frac{m}{s^2}[/tex]
Szczegółowe wyjaśnienie:
Zakładam, że miało być napisane "od 20" zamiast "o 20" (wtedy było by bez sensu).
Przyspieszenie jest zmianą prędkości w czasie, obliczymy więc zmianę prędkości:
[tex]v_1=20\frac{m}{s} \\\\v_2=60\frac{m}{s} \\\\\Delta v=v_2-v_1=60\frac{m}{s}-20\frac{m}{s}=40\frac{m}{s}[/tex]
Teraz możemy obliczyć przyspieszenie:
[tex]a=\frac{\Delta v}{t} =\frac{40\frac{m}{s}}{8s} =5\frac{m}{s^2}[/tex]