👤

Oblicz stężenie molowe kwasu azotowego (V) wiedząc, że pH tego roztworu wynosi 4. Załóż, że kwas azotowy (V) dysocjuje całkowicie ( alfa = 100 % ).
A. 0,04 mol/dm3
B. 10 do -4 mol/dm3
C. 10 do -10 mol/dm3
D. 0,001 mol/dm3


Odpowiedź :

Odpowiedź:

10⁻⁴ mol/dm³

Wyjaśnienie:

gdy pH=4 to [H+]=10⁻⁴ mol/dm³ (stężenie jonów wodorowych)

HNO₃--> H+ + NO₃⁻

10⁻⁴          10⁻⁴   10⁻⁴

przy stopniu dysocjacji 100% stężenie jonów wodorowych= stężeniu kwasu jednoprotonowego (z jednym H)