👤

Oblicz masę węglanu sodu−woda(1/10) Na2CO3 · 10 H2O, jaką należy rozpuścić w wodzie, aby otrzymać 300 g 10-procentowego roztworu.


Odpowiedź :

M Na₂CO₃ · 10H₂O = 286 g/mol

M Na₂CO₃ = 106 g/mol

m r = 300 g

c p = 10 %

c p = m s * 100 % / m r

m s = c p * m r / 100 % = 10 % * 300 g / 100 % = 30 g

286 g  Na₂CO₃ · 10H₂O zawiera 106 g Na₂CO₃

 x g  Na₂CO₃ · 10H₂O        -------- 30  g Na₂CO₃

m Na₂CO₃ · 10H₂O = 30 g * 286 g / 106 g = 80,9 g