👤

Zad. 1) Zeszyt i książka kosztują razem 36,40zł. Ile kosztuje książka, jeżeli jest sześć razy droższa od zeszytu? Ile zapłacimy za 4 takie zeszyty i 2 takie książki?

Zad. 2) Jurek wziął 200zł, aby kupić buty i plecak. Buty wczoraj kosztowały 120zł, a plecak 80zł, dziś jednak buty podrożały o 10%, ale plecak staniał o 10%. Przelicz, czy kwota, którą wziął Jurek, wystarczy mu na te zakupy?

Zad. 3) Uporządkuj jednomian: x ·(-2x) ·3y =

Zad. 4 Opuść nawiasy, uprość wyrażenie i oblicz wartość wyrażenia

a) dla a = 3

3a(4 – 2a) +2a(3a – 5) =

b) dla x = -2

-2(3x -4) +3(4x -2) =



Zad. 5 Opuść nawiasy i uprość wyrażenia:

a) -2x + 8y –(6x -7y) =

b) 6x -7y + ( 5x -2y) =




Odpowiedź :

Odpowiedź:

1

Książka x

zeszyt y

Dane

x+y=36,40zł

x= 6y

Szukane

x=?

y=?

4y=?

2x=?

Obliczenia

6y+y=36,40  

7y= 36,40 /7

y=5,20

x= 6*5,20 =31,20

4y= 4*5,20=20,80

2x=2*31,20= 62,40

Odpowiedź

Książka kosztuje 31,20 zł. Za 4 takie zeszyty zapłacimy 20,80 zł i za 2 takie książki zapłacimy 62,40 zł

2

Dane

Buty 120 zł

Plecak 80 zł

Jurek ma 200 zł

Buty

100procent =120 zł

10 procent = 12 zł

120 + 12 = 132

Plecak

100 procent= 80zł

10 procent= 8zł

80-8=72

Łączna kwota zakupów

132 +72=204

odp. Kwota, którą wziął Jurek nie wystarczy mu na zakupy. Brakuje mu 4 zł.