👤

wojtek kupił 1 2/5kg jabłek po 2,40 zł za kilogram i 2 1/2kg gruszek po 3,50 zł za kilogram.Jaką resztę otrzyma Wojtek, jeśli zapłaci banknotem 20 zł?​

Odpowiedź :

1 [tex]\frac{2}{5}[/tex] kg jabłek - 2,40 zł za kg

2 [tex]\frac{1}{2}[/tex] kg gruszek - 3,50 zł za kg

Jabłka

1 [tex]\frac{2}{5}[/tex] = 1 [tex]\frac{4}{10}[/tex] = 1,4

1,4 * 2,50 = 3,50 zł

Gruszki

2 [tex]\frac{1}{2}[/tex] = 2 [tex]\frac{5}{10}[/tex] = 2,5

2,5 * 3,50 = 8,75 zł

Wojtek zapłacił banknotem 20 zł.

3,50 + 8,75 = 12,25 zł

20 zł - 12,25 zł = 7, 75 zł

Odp:. Wojtek otrzyma 7, 75 zł reszty.