👤

1. W magazynie zgromadzono 350 ton cukru. Pięć siódmych tego zapasu sprzedano. Ile ton cukru pozostało w magazynie?
2. Do sklepu przywieziono 480 kilogramów śliwek. Pierwszego dnia sprzedano 2/5 całego zapasu, drugiego dnia 3/4 reszty. Ile kilogramów śliwek pozostało w sklepie? (zapisz działania)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

350 x 5/7 = 250

350 - 250 = 100

100 ton cukru pozostało.

Szczegółowe wyjaśnienie:

480 x 2/5 = 192

480 - 192 = 288

288 x 3/4 = 216

192 + 216 = 408

480 - 408 = 72

Pozostało 72kg śliwek w sklepie

Odpowiedź:

1-5/7 = 2/7 -tyle zostało

1 = 350 ton

więc 2/7 = 350 × 2/7

700/7 = 100 ton

1 dzien

1-2/5 = 3/5 tyle zostało pierwszego dnia

czyli 480 × 3/5 = 1440/5

= 288

drugie dnia sprzedano 3/4 z 288 kg

czyli 3/4 × 288kg = 864/4

=216kg zostało