Odpowiedź :
1. 2Al + 3S = Al2S3
M Al2S3 = 150g/mol
M Al = 27g/mol
X g Al2S3 --------------- 108g Al
150g ----------------------- 2*27g
X = 300g Al2S3 powstanie
2. 2FeO + C = 2Fe + CO2
M FeO = 72g/mol
M Fe = 56g/mol
X g Fe ------------------ 288000g FeO
2*56g ------------------ 2*72g
X = 224000 g Fe otrzymano
3. 2H2O = 2H2 + O2
36g H2O ------------- 4g H2
36g --------------------- X
X = 4g H2 powstanie
4. 2NaOH + CuSO4 = Cu(OH)2 + Na2SO4
M Cu(OH)2 = 97,5g/mol
M CuSO4 = 159,5g/mol
19,6g Cu(OH)2 -------------------- Xg CuSO4
97,5g --------------------------------- 159,5g
X = 32,06g siarczanu (VI) miedzi (II) zużyto