👤

Lokomotywa pociągu zasilana jest z sieci elektrycznej napięciem stałym o wartości U = 3 kV, a przez

uzwojenia silnika przepływa prąd o natężeniu I = 670 A. Pociąg porusza się ze stałą prędkością v = 108 km/h.

Oblicz sprawność silnika lokomotywy, jeśli wypadkowa siła oporów działająca na pociąg wynosi F = 15 kN.

Wynik podaj z dokładnością do trzech miejsc po przecinku.​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

U=3kV=3000V I=670A P=U*I=2010000W

V=108km/h=108*1000m/3600s=30m/s

F=15kN=15000N

P1=F*V

P1=30m/s*15000N=450000W

P1/P*100%=450000W*100%/2010000W=22.3880597%=22.388%